Muntii Baiului

Mapka pohoří Baiului a Ciucaş - je to vlastně jen náčrtek z průvodce olympia, který je podle mě dost nedostačující. Matou na něm hlavně vzdálenosti, protože ve skutečnosti se mi to zdálo vše tak 2x delší a plno věcí tam taky chybí. Místním pastevcům, kterým jsme jí ukazovali, aby nám ukázali kde přibližně jsme, se v ní taky nevyznali. Jít se podle toho dá jít opravdu jen orientačně. Naštěstí naprosto holé vrcholky umožňují jít celkem dobře i bez mapy..
Přes tyto hory jsme šli asi tři dny než jsme došli na Ciucaş.
Do pohoří jsme vešli v jihozápadní části z mětečka Buşteni. V této části prakticky není rozvinutá turistika a podle toho vypadá i značení. Nicméně na holých vrcholkách se dá vcelku dobře zorientovat (za dobrého počasí jsou vidět vzdálené cíle, nebo pomůže buzola). Za tři dny pochodování jsme nepotkali jediného turistu, jenom pastevce.
V severní část v okolí města Predeal má býti větší turistický ruch díky lanovkám, chatám atp., nicméně jsme tam nebyli takže nemou posoudit.


Charakteristika pohoří Gîrbova (Baiul), masív Piatra Mare a Postăvarul - dle průvodce olympia

Jihovýchodně a východně od Predealu v povodí řeky Prahovy se táhne v poledníkovém směru souběžně s pohořím Bucegi pohoří Gîrbova (Baiul). Jeho holý hlavní hřeben postupuje od Sinaie s vrchoiky nad 1400m přes horu Baiul Mare (1899 m), Rusu (1905 m) a nejvyšší bod Vîrful Neamţului (1926 m) k severu, kde se vklíňuje do vidlicovité rozsochy masívu Piatra Mare. Pohoři Gîrbova je budováno z krystalinických hornin. Vápencový a slepencový masív Piatra Mare (1844 m) je na západě ohraničen údolím řeky Timiş, na jihu a jihovýchodě souvisí s pohořím Baiul. Obdobné geologické složení má západněji ležící masív Postăvarul, který se zdvihá zhruba uvnitř trojúhelníku vymezeného městy Brašov, Rîşnov a Predeal. Nejvyšší hora Cristianul Mare dosahuje výšky 1802 m. Horské skupiny Piatra Mare a Postăvarul bývají označovány jedním společným názvem Munţii Bîrsei.